Dermatofytózy u králíků: Nepříjemný problém, který se může přenést i na člověka
- Jakub Bříma
- 20. 2.
- Minut čtení: 2

Koupili jste si roztomilého králíčka a zdá se vám, že se víc drbe a pouští srst? Pozor, může jít o plísňové onemocnění, které je často přenosné i na člověka. Nejvíce ohrožené jsou děti, které se s mazlíčky nejvíce mazlí. V tomto článku se dozvíte, jak plísňové onemocnění u králíků poznat, jak ho léčit a jak mu předcházet.
Co jsou dermatofytózy?
Dermatofytózy jsou parazitické plísně, které se živí keratinem v kůži. Napadají kožní buňky, chlupové folikuly a způsobují šupinatění kůže, poruchu růstu chlupů a jejich vypadávání. Množí se pomocí spor, které se uvolňují do prostředí a jsou velmi odolné. Přenos infekce se děje nejen přímým kontaktem, ale i nepřímo, například prostřednictvím chovatelských pomůcek nebo podestýlky.
Kdo je nejvíce ohrožen?
Mláďata a jedinci s oslabeným imunitním systémem jsou k dermatofytózám náchylnější. Stres, například po příchodu do nového domova, může imunitní systém oslabit a usnadnit tak propuknutí infekce. Častější výskyt je na jaře a na podzim, protože plísně milují vlhké a studené prostředí.
Nejčastější druhy plísní u králíků
Trichophyton mentagrophytes: Postihuje zejména králíky v králíkárnách, a to ve špatných zoohygienických podmínkách.
Microsporum canis: Je nejvýznamnější dermatofytózou a postihuje králíky zejména v domácnostech.
Příznaky plísňového onemocnění u králíků
Tvorba krust v okolí hlavy, které mají žlutavé zbarvení
Zarudnutí kůže
Ztráta osrstění, vznikají lysá místa
Svědění
Sekundární bakteriální infekce – hnisající krusty, zarudlá kůže
Diagnostika
Veterinární lékař odebere vzorek chlupů a šupinek kůže a provede DTM test. Jedná se o speciální kultivační medium, které potřebuje několik dní k potvrzení přítomnosti dermatofytózy.
Terapie
Léčba dermatofytóz u králíků je komplexní a vyžaduje trpělivost. Je nutné:
Zbavit se plísní u králíka: K léčbě se používají antimykotické přípravky, jako jsou masti, krémy nebo šampony. V některých případech je nutné podávat léky i vnitřně.
Vyčistit a dezinfikovat prostředí: Je nutné vyčistit a dezinfikovat klec, veškeré příslušenství, ale i prostředí, kde se králík pohybuje. K dispozici jsou speciální dezinfekční prostředky.
Podpořit imunitní systém: Králík by měl mít kvalitní stravu a být chován v čistém prostředí. Vhodné je podávat i vitamíny a doplňky stravy pro posílení imunity.
Navštívit kožního lékaře: Pokud se u vás nebo u vašich dětí objeví červený svědivý flíček, navštivte kožního lékaře, abyste vyloučili přenos plísní.
Prevence
Pravidelně čistěte a dezinfikujte klec a veškeré příslušenství.
Udržujte králíka v čistém a suchém prostředí.
Krmte králíka kvalitní stravou.
Omezte stresové situace.
Pokud si pořídíte nového králíka, nechte ho nejdříve v karanténě a sledujte, zda se neobjeví příznaky plísňového onemocnění.
Závěr
Dermatofytózy u králíků jsou nepříjemným problémem, který se může přenést i na člověka. Je proto důležité všímat si příznaků a v případě podezření navštívit veterinárního lékaře. Včasná a komplexní léčba je klíčem k úspěchu. Nezapomínejte ani na prevenci, která je v tomto případě velmi důležitá.
Objednat si veterinární vyšetření u vás doma či na dálku můžete zde.
* Pozn: Veškeré informace uvedené na této webové stránce, jakož i informace, které jsou prostřednictvím této webové stránky poskytovány, slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Žádná z informací zde uvedených není určena jako náhrada lékařské diagnózy a nelze takovou informaci považovat za lékařskou radu či doporučenou léčbu.
* Zdroj obrázku Pixabay.com