top of page

Šedý a zelený zákal u našich čtyřnohých miláčků – co o nich potřebujete vědět

  • Obrázek autora: Jakub Bříma
    Jakub Bříma
  • 27. 12. 2024
  • Minut čtení: 2

Kočka a pes

Váš chlupatý kamarád si zaslouží tu nejlepší péči, a to i o svůj zrak. Stejně jako my lidé, i naši domácí mazlíčci mohou trpět různými očními chorobami. Mezi nejčastější patří šedý a zelený zákal. Pojďme si tyto onemocnění blíže představit a dozvědět se, jak je rozpoznat a jak s nimi bojovat.


Šedý zákal – častější návštěvník

Šedý zákal, neboli katarakta, je u psů a koček poměrně častým onemocněním. Projevuje se zakalením oční čočky, což postupně zhoršuje vidění a může vést až ke slepotě. Příčiny vzniku jsou různé – od dědičnosti přes záněty až po cukrovku. Některá plemena psů jsou k šedému zákalu náchylnější než jiná.

Jak se šedý zákal léčí?

Bohužel, jediným účinným způsobem léčby je operace. Při ní se zakalená čočka odstraní a nahradí umělým implantátem. I když je operace úspěšná, mohou se vyskytnout komplikace. Proto je důležité pravidelně navštěvovat veterináře a sledovat stav očí svého mazlíčka.


Zelený zákal – tichý zabiják

Zelený zákal, neboli glaukom, je zákeřnější onemocnění. Zvýšený tlak uvnitř oka poškozuje zrakový nerv a může vést k úplné ztrátě zraku. Příčiny glaukomu mohou být různé, často se však jedná o dědičnost nebo následky úrazu.

Jak se projevuje zelený zákal?

Zvíře s glaukomem často trpí bolestmi očí, které se projevují mhouřením, slzením a zrudnutím očního okolí. Pokud si těchto příznaků všimnete, je nutné okamžitě vyhledat veterináře. Čím dříve se s léčbou začne, tím větší je šance na zachování zraku.

Léčba zeleného zákalu

Léčba glaukomu je zaměřena na snížení nitroočního tlaku. Používají se oční kapky, tablety nebo injekce. V některých případech je nutné přistoupit k operaci. Bohužel, i přes veškerou snahu se nemusí podařit zrak zachránit.


Jak poznat, že je něco v nepořádku?

  • Zarudlé a oteklé oči

  • Nadměrné slzení

  • Hnisavý výtok

  • Mhouření a citlivost na světlo

  • Změny v chování (např. zvíře se vyhýbá světlu, naráží do předmětů)


Prevence je nejlepší lék

Nejlepší prevencí očních onemocnění je pravidelná návštěva veterináře. Veterinář při vyšetření zkontroluje stav očí a včas odhalí případné problémy. Důležité je také poskytnout svému mazlíčkovi kvalitní výživu a zajistit mu dostatek pohybu.

Paměťte, že zdraví očí je pro vašeho čtyřnohého kamaráda velmi důležité. Pravidelnou péčí a včasnou diagnostikou můžete předejít vážnějším problémům a zajistit svému mazlíčkovi dlouhý a šťastný život.


Objednat si veterinární vyšetření u vás doma či na dálku můžete zde.


Zpátky na seznam všech článku se dostanete zde. Na domovskou stránku pak zde.


* Pozn: Veškeré informace uvedené na této webové stránce, jakož i informace, které jsou prostřednictvím této webové stránky poskytovány, slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Žádná z informací zde uvedených není určena jako náhrada lékařské diagnózy a nelze takovou informaci považovat za lékařskou radu či doporučenou léčbu.

* Zdroj obrázku Pixabay.com

 
 
bottom of page