Co dělat, když Vám pes zkolabuje během horkého počasí? Zachraňte mu život!
- Jakub Bříma
- před 2 dny
- Minut čtení: 2

Horké letní dny mohou být pro naše čtyřnohé kamarády extrémně nebezpečné. Přehřátí organismu u psů, známé také jako úpal, může nastat velmi rychle a v krajním případě může být i smrtelné. Proto je naprosto klíčové vědět, jak reagovat, když Váš pes v horku zkolabuje. Každá vteřina se počítá!
Jak poznáte, že se s Vaším psem něco děje?
Příznaky přehřátí mohou být různé, a proto je důležité být pozorný k jakýmkoli neobvyklým projevům chování. Mezi varovné signály patří:
Nadměrné a rychlé dýchání, lapání po dechu
Zvýšená srdeční frekvence
Letargie, slabost, malátnost
Závratě, nekoordinované pohyby
Zvracení a průjem
Suché a lepkavé dásně
Zvýšená tělesná teplota (nad 39 °C)
V pokročilém stádiu může dojít ke křečím, ztrátě vědomí a kolapsu.
Co dělat, když pes zkolabuje? Okamžitá první pomoc je zásadní!
Pokud zjistíte, že Váš pes vykazuje známky kolapsu v důsledku horka, jednejte okamžitě a s rozvahou:
Přemístěte psa do chladného a stinného místa. Ideální je klimatizovaná místnost nebo alespoň stín stromu. Zajistěte dobrou ventilaci.
Začněte s postupným ochlazováním. Nikdy nepoužívejte ledovou vodu, mohlo by dojít k šoku! Použijte vlažnou vodu k polévání těla psa, zejména břicha, vnitřní strany stehen a podpaží. Můžete také přiložit mokré a chladné ručníky nebo hadry.
Nabídněte psovi vlažnou vodu k pití (pokud je při vědomí). Nenutíte ho pít, ale nechte mu možnost se napít sám.
Zkontrolujte dýchání a srdeční činnost. Pokud pes nedýchá nebo nemá hmatný puls, okamžitě zahajte kardiopulmonální resuscitaci (CPR) pro psy, pokud jste s ní obeznámeni.
Okamžitě kontaktujte veterinárního lékaře! I když se Vám zdá, že se stav psa zlepšuje, je nezbytné odborné vyšetření a ošetření. Vnitřní orgány mohly být poškozeny a pes může potřebovat infuzní terapii a další podpůrnou péči.
Prevence je vždy lepší než léčba! Jak předejít přehřátí?
Nikdy nenechávejte psa zavřeného v autě, a to ani na krátkou dobu! Teplota uvnitř auta může stoupnout na smrtelnou úroveň během několika minut.
Zajistěte psovi stálý přístup k čerstvé a chladné vodě. Mějte vodu s sebou i na procházkách.
Vyhýbejte se intenzivní fyzické aktivitě během nejteplejších částí dne. Procházky plánujte na ráno a večer.
Poskytněte psovi stinné místo k odpočinku. Doma i na zahradě by měl mít možnost schovat se před sluncem.
Buďte opatrní u plemen s krátkým nosem (brachycefalická plemena), jako jsou buldočci nebo mopslíci, kteří jsou k přehřátí náchylnější.
Nezapomínejte na ochranu tlapek před rozpáleným asfaltem. Pokud je pro Vás chodník příliš horký na dotek, je horký i pro Vašeho psa.
Objednat si veterinární vyšetření u vás doma můžete zde.
* Pozn: Veškeré informace uvedené na této webové stránce, jakož i informace, které jsou prostřednictvím této webové stránky poskytovány, slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Žádná z informací zde uvedených není určena jako náhrada lékařské diagnózy a nelze takovou informaci považovat za lékařskou radu či doporučenou léčbu.
* Zdroj obrázku Pixabay.com