top of page

Asanace zvířat: Nejen nutné zlo, ale i prevence a zodpovědnost

  • Obrázek autora: Jakub Bříma
    Jakub Bříma
  • před 12 minutami
  • Minut čtení: 3

přejetý medvěd

Asanace zvířat. Pro mnohé nepříjemné, pro jiné nutné. Ať už se jedná o jednotlivce, chovatele, zemědělce, nebo obce, problematika likvidace uhynulých zvířat je nedílnou součástí života. Ačkoliv je toto téma často tabuizováno, je klíčové si uvědomit, že správně provedená asanace není jen o odstranění nepříjemného pohledu, ale především o prevenci šíření chorob a ochraně životního prostředí. V dnešním článku se podíváme na to, proč je asanace tak důležitá, jaké jsou její hlavní principy a na co si dát pozor.


Proč je asanace zvířat tak důležitá?

Na první pohled se může zdát, že mrtvé zvíře v přírodě se časem rozloží a vše je v pořádku. Bohužel, realita je složitější. Uhynulá zvířata, ať už domácí mazlíčci, hospodářská zvířata nebo divoká zvěř, představují potenciální riziko hned z několika důvodů:

  • Šíření nákaz: Mnoho chorob, ať už bakteriálních, virových nebo parazitárních, může být přenášeno z uhynulých zvířat na živá zvířata (včetně člověka) nebo do okolního prostředí. Příkladem mohou být anthrax, salmonelóza, vzteklina, nebo aviární chřipka. Správnou asanací se minimalizuje riziko šíření těchto nákaz.

  • Kontaminace životního prostředí: Tělní tekutiny a rozkladné produkty uhynulých zvířat mohou kontaminovat půdu a podzemní vody, což má negativní dopad na ekosystémy a lidské zdraví.

  • Přilákání škůdců: Mršiny lákají hlodavce, hmyz a další škůdce, kteří mohou dále šířit nemoci a způsobovat hygienické problémy.

  • Etické a estetické hledisko: Odstranění uhynulých zvířat je důležité i z etického a estetického hlediska, zejména v obydlených oblastech nebo v přírodních parcích.


Hlavní principy správné asanace

V České republice se problematika asanace zvířat řídí přísnými veterinárními a hygienickými předpisy. Mezi hlavní principy patří:

  1. Včasnost: Je klíčové jednat co nejrychleji. Čím déle zůstává uhynulé zvíře v prostředí, tím vyšší je riziko šíření nákaz a kontaminace.

  2. Bezpečnost: S uhynulými zvířaty by se mělo vždy manipulovat s maximální opatrností, ideálně v ochranných pomůckách, aby se minimalizovalo riziko přenosu chorob.

  3. Specializované zpracování: Většina uhynulých zvířat, zejména ta hospodářská, musí být zpracována ve schválených asanačních podnicích (kafilériích). Tyto provozy jsou vybaveny speciální technologií, která zajistí hygienické a bezpečné zpracování živočišných zbytků.

    • Kafilérie v České republice hrají klíčovou roli v systému likvidace živočišných vedlejších produktů. Jejich činnost je regulována legislativou EU a ČR a podléhá přísnému dozoru Státní veterinární správy. (Zdroj: Státní veterinární správa - SVS)

  4. Zakázané způsoby likvidace: Je striktně zakázáno uhynulá zvířata zahrabávat, vyhazovat do kontejnerů s komunálním odpadem nebo je likvidovat na otevřených ohništích. Tyto praktiky jsou nejen nezákonné, ale představují i vážné zdravotní a ekologické riziko.


Co dělat, když najdete uhynulé zvíře?

Pokud naleznete uhynulé zvíře, ať už v přírodě nebo v obydlené oblasti, je důležité postupovat zodpovědně.

  • Domácí mazlíček: Pokud uhyne váš domácí mazlíček, můžete ho nechat zpopelnit ve zvířecím krematoriu, nebo kontaktovat veterináře, který zajistí odvoz do asanačního podniku. V některých případech je možné uhynulé zvíře (malého vzrůstu, bez infekčních chorob) pohřbít na vlastním pozemku, ale s dodržením hygienických podmínek a ve vhodné hloubce.

    • Právní předpisy týkající se pohřbívání zvířat na vlastním pozemku jsou v České republice jasně vymezeny. Je nutné dodržet minimální vzdálenost od vodních zdrojů a obydlí a zajistit dostatečnou hloubku. (Zdroj: Zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů)

  • Hospodářské zvíře: V případě úhynu hospodářského zvířete je povinností chovatele neprodleně informovat místně příslušnou asanační službu nebo veterinárního lékaře, který zajistí odvoz.

  • Volně žijící zvíře: Pokud naleznete uhynulé volně žijící zvíře, kontaktujte obecní úřad, Policii ČR, nebo místně příslušnou veterinární správu. Sami s mršinou nemanipulujte, pokud nemáte dostatečné ochranné pomůcky.

    • Obecní úřady mají povinnost zajistit likvidaci uhynulých volně žijících zvířat, která se nacházejí na veřejných prostranstvích. (Zdroj: Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví)


Závěr

Asanace zvířat je téma, které si zaslouží naši pozornost a zodpovědný přístup. Nejde jen o odstranění nepříjemnosti, ale o komplexní systém, který chrání naše zdraví, životní prostředí a pomáhá předcházet šíření nebezpečných chorob. Díky moderním technologiím a legislativě je dnes asanace prováděna s maximální efektivitou a bezpečností, což přispívá k lepšímu a zdravějšímu životu nás všech.


Objednat si veterinární vyšetření u vás doma je možné zde.


Vyšetření dal dálku přes telefon si můžete objednat zde.


Zpátky na seznam všech článku se dostanete zde. Na domovskou stránku pak zde.


* Pozn: Veškeré informace uvedené na této webové stránce, jakož i informace, které jsou prostřednictvím této webové stránky poskytovány, slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Žádná z informací zde uvedených není určena jako náhrada lékařské diagnózy a nelze takovou informaci považovat za lékařskou radu či doporučenou léčbu.

* Zdroj obrázku iStock.com

 
 
bottom of page